Lietuvių literatūra

Mano asmeninis projektas "Lietuvių literatūra", kuriame renku geriausias knygas (iš tų, kurias perskaičiau), atsižvelgiant į metus, kuriais ta knyga pirmą kartą pasirodė. Knygos surikiuotos pagal tai, kiek patiko: 1 vietoje - labiausiai patikusios, paskutinėje - mažiausiai.

 

2017 metai

 1. Bernardas Gailius „Džeimsas Bondas Mitas ir politika“ - knyga visai Europai ir Amerikai apie nepakankamai įvertintą mūsų laikų herojų. Puiki Džeimso Bondo personažo analizė. Ir vienas įdomiausių darbų lietuvių literatūroje.
 2. Gintaras Bleizgys Karmelio kalno papėdėje“ - originalus kūrybinis (gal net galima sakyti) eksperimentas. Bus įdomus tiems, kas į gyvenimą bando pažvelgti per tikėjimą, religiją. Autorius rašo nebanaliai, lengvai ir stipriai.
 3. Virginija Rimkaitė „21 a“ - puikus jaunos kūrėjos debiutas. Originali, keista, Tvinpyksiška apysaka.
 4. Undinė Radzevičiūtė Kraujas mėlynas - dar vienas labai įdomus šios rašytojos darbas. Šįkart istorinis romanas. Autorė tikrai gerai orientuojasi ko reikia šiuolaikiniam skaitytojui.
 5. Povilas Šklėrius „Mano tėvas, mano sūnus“ - antrasis autoriaus romanas, įdomus, vertas dėmesio, tačiau palikęs mažesnį įspūdį, nei pirmasis.

2016 metai

 1. Nerijus Cibulskas ,,Archeologija - Skaitymo procesas buvo nelengvas, tačiau apdovanojantis.
 2. Povilas Šklėrius „Ko negalima sakyti merginai bare“ - tikėjausi kažko labiau paviršutiniško, tad knyga pranoko mano lūkesčius
 3. Aušra Kaziliūnaitė ,,Esu aptrupėjusios sienos - Knyga man patiko, bet kažkodėl didesnį įspūdį darė jos apipavidalinimas (nuotraukos), nei pati poezija. Iš eilių tikėjausi kažko stipresnio, tamsesnio.
 4. Mindaugas Jonas Urbonas ,,Dvasių urna - yra labai stiprių tekstų, yra ir ne itin patikusių. Bendras įspūdis lieka kažkur per vidurį. Vis tik knyga tikrai verta dėmesio.

2015 metai 

 1. Kristina Gudonytė Jie grįžta per pilnatį“ - istorinis romanas paaugliams, patiko. Pavaizduoja mitinį istorinį veikėją burtininką Tvardovskį, karalienę Boną Sforcą, Žygimantą Augustą.
 2. Undinė Radzevičiūtė ,,180 - smagus, gerai parašytas humoristinis nesėkmių romanas, kur nereikia ieškoti kažko labai gilaus, o tiesiog priimti kaip gerą pramoginę literatūrą.

2014 metai

 1. Dalia Staponkutė ,,Iš dviejų renkuosi trečią" - Penkių dalių esė, kurias sudaro Kipro lietuvės sielos judėjimai, išlydėjimai, kryptys, maršrutai ir nuojautos po margą kultūrų pasaulį. Tai atviras pasakojimas apie save, šeimą, namus, apie vienišumą, kuris gali būti turtingas ir tuo pačiu sklidinas nelengvų, bet pirmyn vedančių pasirinkimų kelias.
 2. Gintaras Bleizgys ,,Taisyklingumas" - paliko gana stiprų įspūdį autoriaus refleksijos apie kalėjimo patirtį ir santykius, jausmus žmonai.
 3. Renata Šerelytė ,,Rebekos salos" - visai įdomi istorija, mano nuomone, labiausiai tinkanti jaunesniems paaugliams. Bandymas moderniai papasakoti apie šeimos svarbą.
2013 metai
 1. Romualdas Granauskas ,,Šventųjų gyvenimai" - Manau, kad šios knygos genialumas yra būtent taip kukliai pateikti bene pagrindinius veikėjus partizanus, tarsi jų ir nesimatytų, tarsi apie juos žinotume tik iš nuogirdų taip sukuriant beveik legendą. Žavėjausi atrasdamas, kaip iš pirmo žvilgsnio atskiri pasakojimai pasirodo turi bendrą branduolį, ir galiausiai aiškiais potėpiais nutapo pokario Lietuvos dvasios istoriją beveik iki šių dienų.
 2. Jaroslavas Melnikas ,,Maša, arba Postfašizmas" - Knyga neabejotinai mane palietė emociškai ir paskatino susimąstyti apie žmogaus, gyvulio, gyvūno kūniškumą, sielos galimybę... Ir apie tai, kokiais šunkeliais gali nukeliauti žmonija. Drąsus, šokiruojantis kūrinys. Vis tik manau, kad toli gražu ne iki galo apgalvotas.
 3. Romualdas Granauskas „Išvarytieji“-
 4. Undinė Radzevičiūtė ,,Žuvys ir drakonai" - originalu, įdomu, netikėta. Vertas dėmesio romanas, tačiau, mano nuomone, temų įvairovė (Kinija, architektūra, dailė ir viena europietiška šeima, jos kasdienybė ir gyvenimo vingiai) ne itin dera tarpusavyje ir su knygos stiliumi, kuris iš esmės humoristinis, o norėtųsi, kad tas humoras būtų derinamas su rimtu pasakojimo tonu. 
2012 metai
 1. Romualdas Granauskas „Kai reikės nebebūti“-
 2. Sigitas Parulskis Tamsa ir partneriai“ - 
 3. Kristina Sabaliauskaitė ,,Danielius Dalba & kitos istorijos - 

  2011 metai

 1. Undinė Radzevičiūtė ,,Baden Badeno nebus - 16 keistokų istorijų. Tai rinkinys, kuriame rašytoja atskleidžia savo geriausias savybes: taupią ir taiklią žodžių vartoseną, savitą humoro jausmą ir gebėjimą kurti dėmesį pritraukiantį pasakojimą.
 2. Kristina Sabaliauskaitė ,,Silva Rerum IIantroji knyga pateisina save ir praturtina seriją išplėsdama personažų lauką, o ir primindama apie senuosius veikėjus, ir šiek tiek geografiją.
 3. Alvydas Šlepikas ,,Mano vardas - Marytė - Ilgainiui skaitydamas pajutau rūpestį knygos personažams ir tai matyt stipriausia kūrinio vieta, būtent trapaus žmogiškumo pavaizdavimas.  Ne viskas man šiame romane patiko, bet tai tikrai stiprus ir paliekantis įspūdį kūrinys.
 4. Romualdas Granauskas „Trys vienatvės“-

 2010 metai

 1. Undinė Radzevičiūtė ,,Frankburgas - originalus pasakojimas savotiškai parodijuojantis įstaigos darbuotojų kasdienybę, iššūkius, problemas. Vis dėlto manau, kad tai ne itin pavykęs kūrinys, man pasirodė ganėtinai neaiškus.
 2. Renata Šerelytė  ,,Vėjo raitelis- įpusėjus knygą, susidomėjimas visai dingo, truputį papasakota apie vieną, truputį apie kitą, apie viską, ir apie nieką, ir dar kažkur visame tame vėjo raitelis praūžė ir dingo.

2008 metai

 1. Kristina Sabaliauskaitė ,,Silva Rerum - puikus istorinis romanas apie XVII a. Lietuvą, apie brolio ir sesers santykius, apie jų tėvų santuoką. Be to, padovanojo lietuvių literatūrai vieną stipriausių personažų - velnio neštą ir pamestą Joną Kirdėjų Birontą.
 2. Renata Šerelytė Mėlynbarzdžio vaikai - knyga tikrai patiko, įdomios, originaliai pateiktos įžvalgos apie sovietmetį.
 3. Danutė Kalinauskaitė „Niekada nežinai“ -
 4. Sigitas Parulskis Murmanti siena“ - 
2007 metai 
 1. Romualdas Granauskas „Rūkas virš slėnių“-

2006 metai
 1. Laura Sintija Černiauskaitė ,,Kvėpavimas į marmurą" - ganėtinai niūrus romanas apie tai, kaip anksti vaikai gali susidurti su žiauriąją gyvenimo puse

2005 metai
 1. Gintaras Beresnevičius „Paruzija“- įspūdingas romanas, tačiau ne kiekvienam. Autorius parodo visą savo išmonę.
 2. Romualdas Granauskas „Kenotafas- ko gero tai tas romanas, kuris ir užkabino mane ant R.G. kūrybos. Parašytas originaliai, kiek paslaptingai, mistiškai.
 3. Laura Sintija Černiauskaitė ,,Artumo jausmas" - mano nuomone, šiek tiek stipresnis rinkinys už "Liučė čiuožia". Labiausiai patiko, ko gero, pirmi du kūriniai ("Vidurdienį, Lidijos laiku" ir "Obuolys Kipreliui") ir paskutinis "Blyksnis po vasaros vandeniu". Visi kiti irgi iš esmės patiko.
 4. Romualdas Granauskas „Šunys danguje“-
 5. Jurga Ivanauskaitė Miegančių drugelių tvirtovė“ - 
 6.  
2004 metai
 1. Renata Šerelytė Vardas tamsoje“ -

 2003 metai

 1. Undinė Radzevičiūtė ,,Strekaza" - Drąsus, kiek stačiokiškas humoristinis pasakojimas apie vienos moteriškės gyvenimą ir jos kaimynus. Romanas iki galo neaiškus, tačiau gerąja prasme: paliekantis skaitytoją spėlioti ir spekuliuoti, kas išties čia nutiko.
 2. Laura Sintija Černiauskaitė "Liučė čiuožia" - įdomus rinkinys, kuriame dominuoja humoristinės istorijos apie romantinius išgyvenimus, tačiau bene didžiausią įspūdį paliko pirmasis tekstas - apysaka "Penkiolikmetė", kuris pasižymi stipriu psichologiniu paauglės portretu. Taip pat įstrigo gyvi dialogai pjesėse "Liučė čiuožia" ir "Išlaisvinkit auksinį kumeliuką".
 3. Jurga Ivanauskaitė Placebas
2002 metai
 1. Sigitas Parulskis „Trys sekundės dangaus“
 2.  Grigorijus Kanovičius „Veidai sutemose“
2000 metai
 1. Jurga Ivanauskaitė Sapnų nublokšti
1999 metai
 1. Renata Šerelytė "Ledynmečio žvaigždės" - Tai humoristinis romanas apie merginos iš pragertos provincijos bandymus kilti viršun, į sostinę, bandymus pradėti rašyti. Chaotiškas, bet galiausiai mane įtraukęs kūrinys. Nors ir sunkiai skaitomas, bet drįsčiau sakyti, kad tai veržlus ir stiprus romanas.
 2. Jurga Ivanauskaitė Prarasta pažadėtoji žemė
1997 metai
 1. Jurga Ivanauskaitė Kelionė į Šambalą
 2.  
1996 metai
 1. Jurga Ivanauskaitė Ištremtas Tibetas 

1995 metai
 1.  Jurga Ivanauskaitė Agnijos magija
1994 metai
 1. Laura Sintija Černiauskaitė ,,Trys paros prie mylimosios slenksčio" - įdomus rašytojos debiutas. Įsimenanti knyga. Galima matyti potencialą, tačiau istorijos, mano nuomone, lieka neišplėtotos.
1993 metai
 1. Jurga Ivanauskaitė Ragana ir lietus
 2.  
1992 metai
 1. Jurga Ivanauskaitė Pragaro sodai

1989 metai
 1. Jurga Ivanauskaitė Kaip užsiauginti baimę

1988 metai
 1. Jurga Ivanauskaitė Mėnulio vaikai
1987 metai
 1. Danutė Kalinauskaitė „Išėjusi šviesa“ (debiutas)
 2.   
1985 metai 
 1.  Jurga Ivanauskaitė Pakalnučių metai“ - knyga tikrai patiko ir dar pakankamai nustebino.

  Komentarų nėra:

  Rašyti komentarą